Mad som hjemme
Mad er livskvalitet. I Altiden ved vi, at måltiderne er noget af det vigtigste i hverdagen – både for kroppen og for sjælen. Derfor har vi skabt Mad som hjemme – et måltidskoncept, hvor maden ikke bare skal mætte, men også skabe tryghed, genkendelse og glæde. Med udgangspunkt i beboernes ønsker og behov serverer vi mad, som minder om det, de kender hjemmefra. Måltiderne er næringsrige, velsmagende og serveres i en hyggelig atmosfære, hvor samvær og værdighed er i centrum.

Konceptet – hvad går Mad som hjemme ud på?
Mad som hjemme sikrer ensartet høj kvalitet på tværs af Altidens plejecentre.
Vi arbejder med en fælles vinter- og sommermenu, som er sammensat ud fra gældende kostråd for ældre og tilpasset småtspisende.
Menuerne varierer efter årstid og tilpasses beboernes præferencer.

VVi serverer både hovedmåltider og mellemmåltider, og der er altid mulighed for vegetariske retter samt fravalg af bestemte fødevarer som svinekød, fisk eller indmad.
Alle måltider er ernæringsmæssigt beregnet og afstemt, og vi gør lidt ekstra ud af højtider, weekender og traditioner – ligesom hjemme.
Måltidsoplevelsen – personalet som værter
Et godt måltid handler om mere end mad.
Hos Altiden lægger vi vægt på ro, hygge og nærvær omkring bordet.
Personalet fungerer som værter ved frokost og aftensmad og skaber en tryg og værdig atmosfære, hvor beboerne får hjælp og motivation til at spise.
Beboerne vælger selv, om de vil spise sammen med andre eller i egen bolig, og måltiderne serveres ved veldækkede borde med fokus på samvær.
Vi tror på, at mad smager bedst i godt selskab – og at hver bid tæller, både fysisk og mentalt.
Specialtilpasninger og dysfagi
Vi tilbyder både lægeordineret specialkost og ønskebaserede kosttilpasninger.
Det kan være behov for glutenfri, laktosefri eller allergivenlig kost – eller blot et fravalg af bestemte ingredienser.
Alle tilpasninger drøftes ved indflytning og justeres løbende, hvis behovet ændrer sig.
For beboere med tygge- eller synkebesvær (dysfagi) tilbyder vi særligt tilberedt mad i passende konsistens, som både er sikker og indbydende. Maden tilpasses individuelt – og personalet observerer og screener løbende for at sikre, at ingen spiser for lidt eller forkert.
Med Mad som hjemme skaber vi trygge og sanselige spiseoplevelser, hvor duften af veltilberedt mad spreder sig fra køkkenet og vækker appetitten.
Vores måltider er baseret på årstidens råvarer og tilberedt med fokus på ernæring, velsmag og beboernes ønsker.
Mad som hjemme er en integreret del af Altidens omsorgsmodel og bidrager til en god dag med nærvær, struktur og fællesskab omkring bordet.

Køkkenleder på Fribo Holte
”Jeg har altid gerne ville have mit eget køkken”
Lotte Schjødt har ansvaret for køkkenet på Altiden Fribo Holte, hvor hun videreudvikler det gode måltid med udgangspunkt i tanken, om at alt bliver lavet fra bunden til stor glæde for beboerne.

Altidens Omsorgsmodel – Den gode dag

Fra et hjem til et andet
I Altiden ved vi, hvor svært det kan være at flytte, og vi sørger vi for, at det er så trygt som muligt at flytte fra sit eget hjem til en bolig på Fribo…

Pårørende og netværk
I Altiden lægger vi vægt på det gode samarbejde med pårørende samt beboernes øvrige netværk og lokalsamfundet…